Az autó akkumulátor az autó energiaforrása, amely biztosítja az elektromos rendszerek működését, és elindítja a motort. Ha lemerült az autó akkumulátora, akkor az autó nem tud elindulni, de bizonyos módszerek segíthetnek elindítani a járművet, feltéve, hogy az akkumulátor még nem menthetetlen.
A lemerült akkumulátor jelei közé tartozik a nehéz indítás és a halványodó fényszórók, míg a lemerülés oka lehet a világítás bekapcsolva hagyása éjszakára, vagy a fagypont alatti hőmérsékletek. Ha az akkumulátor teljesen tönkrement, akkor már csak az autó akkumulátor cseréje jelenthet megoldást - ennek elvégzésével pedig feltételen egy profi, szakértő csapatot bízz meg, mint például minket, mégpedig IDE kattintva!
Bikázás
A bikázást nem ajánljuk azoknak, akiknek nincs benne tapasztalatuk, hiszen számos lépést és részletet kell észben tartani. Ahhoz, hogy megállapítsuk, az autó bikázható-e, ellenőrizni kell az autó kézikönyvét; néhány modern autó esetében a bikázás nem javasolt a bonyolult elektronika miatt.
Nem szabad bikázni az autót, ha az akkumulátor szivárog, sérült, vagy ha erős szagot áraszt – ilyenkor nem elég, hogy az autó többi, még ép rendszerében is kárt tehetsz, de még rád nézve is kifejezetten veszélyes lehet a bikázás!
Mik a bikázás lépései?
A bikázáshoz szükséged lesz bikázókábelekre és egy működő járműre, illetve kövesd az alábbi lépéseket:
Előkészületek – kapcsold le a gyújtást mindkét autón, tedd a sebességváltót üresbe és húzd be a kézifékeket.
Csatlakoztasd a pozitív (piros) kábelt a lemerült autó akkumulátorának pozitív pólusához – a piros kábel a pozitív töltés továbbítására szolgál.
Csatlakoztasd a pozitív (piros) kábelt a működő akkumulátor pozitív pólusához – ez létrehozza a kapcsolatot a működő akkumulátorral.
Csatlakoztasd a negatív (fekete) kábelt a működő autó akkumulátorának negatív pólusához – a fekete kábel biztosítja az áramkör lezárását.
Csatlakoztasd a fekete kábelt egy festetlen fém részhez (ún. testpont, pontos helyét megtalálhatod az autó kézikönyvében) a lemerült autóban, távol az akkumulátortól – ez megelőzi a szikraképződést.
Indítsd be a működő autót, és hagyd járni néhány percig – ideális a 2500-as fordulatszám.
Próbáld elindítani a lemerült autót – ha minden rendben van, a lemerült autó legrosszabb esetben is 8-10 perc alatt beindítható.
A kábelek lecsatlakoztatása az ellenkező sorrendben történjen:
Először távolítsd el a fekete kábelt a lemerült autóról.
Majd a fekete kábelt a működő autóról.
Ezután a piros kábelt a működő autóról.
Végül a piros kábelt a lemerült autóról.
Megjegyzés: Győződj meg arról, hogy a kábeleket megfelelő sorrendben csatlakoztatod és távolítod el a biztonság érdekében, mert ilyenkor, vagy ha esetleg érintkeznek egymással a csipeszek, rövidzárlat keletkezhet! Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor sem kell megijedni, az Akkusegélyt spediális esetekben akár bikázáshoz is hívhatod: kattints IDE a folyamat megkezdéséhez!
Autó betolása
Az autó betolás egy olyan módszer, amellyel a kézi sebességváltós autót mozgásba hozzák, hogy a motor beinduljon. A betolás akkor működik, ha az autó sebességbe kerül, és a kuplung hirtelen felengedésével a motor beindul. Ez a módszer akkor hasznos, ha nem rendelkezünk bikakábellel, illetve ha nincs más autó a közelben, amivel bikázni lehetne.
Autó betolás lépései:
Tedd sebességbe és kapcsold be a gyújtást – általában a második sebességfokozat a legjobb választás.
Engedd fel a kéziféket és nyomd le a kuplungot – ez felszabadítja az autót a mozgásra.
Kérj meg valakit, hogy tolja az autót – minél gyorsabban, annál jobb.
Engedd fel hirtelen a kuplungot, amikor elég sebességet ért el az autó – ez elindítja a motort, ha minden jól megy.
Megjegyzés: a betolás nem minden helyzetben lehetséges, például automata váltós autóknál tilos alkalmazni ezt a módszert, mert károsíthatja a hajtásláncot.
Ha nem vagyunk szerencsések, és az autó többszöri kísérlet után sem indul be egyik módszerrel sem, akkor több mint valószínű, hogy egy új akkumulátorra vagy generátorra lesz szükségünk. Ilyenkor egy profi diagnosztikai eszközzel kell ellenőrizni az autó állapotát - és ilyen eszközzel az Akkusegély csapata mindig rendelkezik!
Mik a jelei a lemerült autó akkumulátornak?
A lemerült akkumulátor jelei könnyen felismerhetők, ha figyelünk az autó viselkedésére. Ezek az alábbiak:
Indítási nehézségek – az autó lassan, vagy egyáltalán nem indul, ami tipikusan a lemerült akkumulátorra utal.
Halványodó fényszórók – a fényszórók gyengébben világítanak, ami azt jelzi, hogy az akkumulátor már nem bírja tartani a feszültséget.
Műszerfali figyelmeztetések – az akkumulátor ikon felvillanása a műszerfalon egyértelmű jel, hogy az akkumulátor nem kap elegendő töltést.
Rádió és egyéb elektromos eszközök nem működnek – ha a rádió, az ablakemelők, vagy más elektromos eszközök nem működnek, az akkumulátor lehet a ludas.
Szikrázó zajok indításkor – ha csak egy kattogó hang hallatszik, de a motor nem indul, az akkumulátor valószínűleg teljesen lemerült.
Mitől merülhet le az autó akkumulátor?
Az akkumulátor hiba jelei mögött gyakran a következő okok állnak:
Bekapcsolva hagyott világítás – a fényszórók vagy a belső világítás bekapcsolva hagyása az akkumulátor gyors lemerüléséhez vezethet.
Rossz generátor – ha a generátor nem tölti megfelelően az akkumulátort, az hamar lemerülhet.
Rövid utak – a rövid utak során az akkumulátor nem tud teljesen feltöltődni, ami idővel a kapacitás csökkenéséhez vezethet.
Régi akkumulátor – az évek során az akkumulátor kapacitása természetesen csökken, ami gyakoribb lemerülést eredményezhet.
Szélsőséges időjárás – az alacsony, vagy túl magas hőmérséklet megnehezíti az akkumulátor kémiai reakcióit, ami lemerüléshez vezethet.
Túlzott energiafogyasztás – ha túl sok elektromos eszközt használ egyszerre, az akkumulátor gyorsabban lemerülhet, mint ahogy feltöltődik.
Honnan tudom, ha az akkumulátor már menthetetlen?
Ha az akkumulátor többszöri bikázás után is gyorsan lemerül, vagy ha a betolás sem hozza működésbe az autót, valószínű, hogy az akkumulátor belső szerkezete károsodott. Az akkumulátor teljesen tönkrement, ha már nem tudja tartani a feszültséget, vagy ha a cellák közötti kapcsolat megszakad. Ebben az esetben az egyetlen megoldás az autó akkumulátor cseréje. A cserével megelőzhetők a további kellemetlenségek és az autó indítási nehézségei.
Azonban az autó akkumulátor cserét érdemes profi, szakértő csapatra bízni, mint például az Akkusegély - ha szorult helyzetbe kerülsz, mi segítünk megtalálni a tökéletes akkumulátort, amit utána be is szerelünk az autódba!