A lehető legegyszerűbben szeretné igénybe venni szolgáltatásunkat? Akkor kattintson IDE!
Ha csak a kresz oktatásról ugrik be valami távoli emlék, hogy mi is az a doboz a motorháztető alatt, esetleg nem vagy profi amúgy sem az akkumulátorok világában és épp hogy csak nagyjából érted az akkumulátorok működését, akkor ez a cikk neked készült. Igyekszünk részletes, de még fogyasztható terjedelemben összefoglalni az autó akkumulátorokról a legfontosabb tudnivalókat.
Mi is akkor az akkumulátor?
Az akkumulátor szó a latin eredetű, az accumulatia, azaz a felhalmozás szóból ered. Nem véletlenül: általánosan a autó/motor akkumulátor nem más mint tároló eszköz, amivel elektromos energiát tudunk felhalmozni, hogy aztán később a megfelelő időpontban tudjuk felhasználni. Ha emlékszel még a középsulis fizika óráról a Galvánelemre, akkor jó helyen kapisgálsz. Az akkuban is ugyanaz a folyamat zajlik le: kisütéskor (amikor aktív fogyasztót kapcsolunk rá), az elektródák anyaga átalakul és vegyi energiából újra elektromos energiát nyerünk. Fordított esetben az akkumulátor kapcsaira adott feszültség hatására az aksi viselkedik fogyasztóként és a felvett elektromos energiát vegyi formában átalakítva töltődik, míg el nem éri akkumulátor kapacitása maximumát.
Hogy működik egy akkumulátor töltő?
Jobb, ha már a legelején kiteszed az asztalra, hogy ha lemerült az autó akkud, az már eleve nem túl jó jel, valami egész biztos nincs rendben. Lehet persze, hogy nem kell rögtön az akkumulátor cserére gondolni, és meg tud menteni egy akkutöltő is. Nagyon sok minden lehet a lemerülés hátterében. Lehet, hogy csak egyszerűen felkapcsolva hagytad a lámpát, esetleg nyitva maradt az autó. De komolyabb esetben az akkumulátor hiba jeleit is felfedezheted, ha például egy téli napon enyhén megduzzadva találod az akkumulátort. Ritka, ám nem példanélküli, hogy ilyen esetben egyszerűen megfagyott az akku. (Ehhez két dolognak biztos, hogy történnie kell a hidegen túl: egyrészt kevés kénsav lehet az akkumulátorban, másrészt egész biztos, hogy gyengén is volt feltöltve. Fontos ezt észben tartani, mert az elektromos rendszer más szereplőiről is árulkodik, ha gyenge a töltés!)
Ha tényleg csak akkutöltők hiányoznak ahhoz, hogy újra pöccre induljon a kocsid, akkor viszonylag egyszerű dolgod lesz. Egy akkumulátor töltő 3-4 óra alatt helyre rakja az akkut. Bár igaz, jobb ha a lemerülés mögött már elkezdesz gondolkodni azon, hogy vajon ideje e az autó akkumulátor cserének.
Meddig tart egy autó akkumulátor élettartama?
Lehet egy ideig kockáztatni, hogy túl hajtasz egy akkut, de jobb ha észben tartod, hogy az indító akkumulátor címkéjén általában erősen túloznak a várható akkumulátor élettartam résznél. A szomorú tapasztalat azt mutatja, hogy jobb, ha két évnél nem tervezel többre egy akkuval. Lehetnek extrém különbségek is persze: egy heti egyszer használt hétvégi kocsi kitarthat 3 évig is biztonsággal, de egy erőltetett menetben használt taxi akkumulátora valószínűleg hamarabb dobja be a kulcsot.
Hogyan lehet elkerülni a bajt?
Hogy tisztába legyél azzal, hogy kb mennyire öregedett el az akkud, érdemes néha ránézni és megvizsgálni minden rendben van e vele. Több tulajdonságát is tudod vizsgálni, menjünk végig ezeken:
Mechanikai ellenőrzés
Még ha nem is driftelsz, raliversenyzel napi szinten, az akkumulátor kapcsolatai simán elmozdulhatnak. Gyakran szennyeződés miatt lehet kicsit nehezebb a kapcsolódás, de az egyszerű elmozdulás is lehet hiba.
Akkumulátor kapacitás mérés
Az akkumulátor energiatároló képességének mérésére kapacitásmérő műszer szolgál. Ez egy olyan állandó áramú terhelő eszköz, amely a beállított konstans árammal kisüti az akkumulátort 10,5 V-ig és közben méri az eltelt időt.
Akkumulátor feszültség
A digitális multiméter elengedhetetlen eszköz az elektromos áramkörök, alkatrészek és eszközök, így az autó és motor akkumulátor teszteléséhez, diagnosztizálásához és hibaelhárításához. Egy jó akku általában 12 Voltra van tervezve, ha 0,5-el bármelyik irányban mást mutatat a multiméter, akkor már ideje szakember segítségét kérni.
Amikor az autó akkumulátor csere lesz a jó megoldás
Ahol az akkumulátor töltő már nem tud segíteni, ott már csak egy jó telefonszám lesz a jó választás. Igaz, annyi storyt hallottunk már mindenhonnan, hogy ilyen-olyan ügyes kis trükkel, hogy tudod megoldani magadnak, hogy mégis életre keljen egy elhalt aksi, de végül egy-két nap után rendre mindenki ugyanott köt ki: az akkumulátor vásárlás nem kikerülhető dolog, ha megbízhatóságot várunk el a kocsitól.
Mikor tuti, hogy új akkumulátor kell?
Ha két évnél öregebb, akkor az akkumulátor élettartama már pontot tett helyzetre.
Ha a töltés semmilyen eredményt nem hoz.
Ha valamiért már a bikázás sem segít.
Elkorrodálódtak a kábelek, esetleg szennyeződtek a saruk? Mindkét esetben korai is lehet még egy akku csere.
Mit mutat a voltmérő? Ha 14-14,4V-os sávban van az akku, akkor a generátor megfelelően tölt.
Akkumulátor boltot keresel? Itt a segítség!
Ha akku csere után nem indul az autó, akkor azért érdemes még egyszer átnézni, minden rendbe van kocsival (check list: benzin, önindító, generátor). Kérj segítséget! Több szem többet lát, különösen, ha egy szakértő segít be. Ahogy akkumulátor kiszerelés szakmunka, ugyanúgy a lemerült akkumulátor újraélesztése, és az akkumulátor javítása, állapotfelmérése is jobb ha hozzáértő ember kezébe kerül.
Az Akkusegély.hu Budapesten mindenhol és a főváros közelébe tartozó agglomerációban is tud lemerült akkumulátor segélyt nyújtani. Reggel 8 és éjfél között állunk rendelkezésére, ha akkumulátor beszerelésre vagy éppen autó bikázásra volna szükséged. Csapatunk magasan képzett szerelőkből áll, így a neked legjobb márka kiválasztásánál is tudnak tanácsot adni, de él a az akkusegély telefonos szolgálatunk is, így ott is elérsz bennünket, ha kérdésed volna!